З приходом осені у садівників з’являється багато турбот. Потрібно зібрати врожай та закласти його на зберігання та переробити, перекопати клумби, де росли квіти. У цю пору дерева і чагарники в саду вже скидають жовто-червоне листя і оголюють стовбури. Здавалося б, після закінчення збирання врожаю можна нарешті відпочити, але є інші важливі справи, якими слід зайнятися в саду. Підготовка до зими плодових дерев – це важлива частина осінніх робіт.
Не треба нехтувати цим заняттям, адже вони займуть не так багато часу, а ваші старання віддадуться у новому році: дерева не тільки порадують здоровим виглядом, а й рясним урожаєм. У цій статті ми розповімо, як відбувається підготовка саду до зими в Україні.
Прибирання листя
Листя восени опадає нерівномірно, тому садівникам доводиться 2-3 місяці прибирати опале листя в саду. І багато хто задається питанням, чи потрібно прибирати листя, яке опало, плодових дерев у саду, чи просто залишити до весни? Для цього розберемося, що відбувається з листям у саду восени та взимку:
– Листя, яке опало, не підійде для мульчі. Воно намокає і щільно стискається, не пропускаючи повітря до коріння, і не дозволяючи ґрунту випаровувати вологу. Це негативно впливає на рослини.
– На листях, що опадають, часто залишають яйця та личинки шкідливі комахи. З настанням весни вони прокинуться і одразу почнуть атакувати ваші дерева, що знаходяться поблизу.
– Якщо навіть на листі немає личинок, вони можуть бути уражені грибком. Спори гриба спокійно переносять зиму і, опинившись у ґрунті, з весни активно поширюються садом.
– У листі що гниє добре поширюються бактерії. Взимку на деревах можуть виникнути сонячні опіки, через них бактерії потрапляють у стовбур і починають шкодити дереву.
Тому варіант залишити листя з плодових дерев у саду – не найкращий. Є і другий спосіб, що робити з опалим листям: відправити в компостні ями. Створювати їх потрібно, якщо ви протягом сезону вчасно обробляли рослину, і у вашому саду ростуть здорові дерева. Прибирати ділянку доведеться кілька разів, оскільки листя з дерев опадає у різний час. Відкладати процес теж не варто, тому що сніг може випасти раніше, ніж опаде все листя.
Чи займатися прибиранням листя в саду, вирішувати тільки вам. Але ця процедура допомагає мінімізувати захворювання плодових дерев та інших рослин у саду та позбутися більшої частини шкідливих комах.
Обрізка дерев
Плодовим деревам восени потрібен не менший догляд, ніж навесні чи влітку. Однією з важливих занять у період є обрізка. Непочищені вчасно дерева частіше уражаються шкідниками, а їх лікування проходить довго і складно.
Формувати крону плодових дерев важливо двічі на рік: навесні до початку вегетації та восени. І якщо навесні це здебільшого санітарна обрізка, яка позбавляє хворих і зламаних пагонів, то осіння має свої особливості. Навіщо потрібна обрізка восени:
– Вона допомагає рослинам оговтатися від стресу перед зимою, а навесні вони швидше йдуть у зріст.
– Обрізані дерева краще переносять зиму. Якщо крона не чищена, на ній накопичується сніг, і гілки можуть зламатися.
– Пізньої осені садівник має менше робіт, а значить є час на обрізку.
На запитання “коли краще проводити обрізку?” немає однозначної відповіді. Це залежить від регіону вирощування дерев, погоди на конкретний рік. Починати обрізку можна, коли опадає листя. У цей період соки по тканинах рухаються повільніше, а значить дерево менше схильне до стресу. Не варто занадто зволікати з обрізкою, щоб дерева встигли зміцнітись до морозів. Якщо провести процедуру перед самими холодами, деревина підмерзне. Через це дерево ослабне і навіть може загинути.
По закінченню сезону обрізають не всі плодові дерева. Якщо рослини погано переносять холод, у них низька зимостійкість, обрізати їх не рекомендується. Так, восени можна обрізати сливи, яблуні, груші. А іншим видам восени роблять лише санітарну обрізку. А повноцінно процедуру проводять навесні.
Як провести обрізку:
- Спочатку видаліть хворі, уражені шкідниками гілки, всохлі та зламані – проведіть санітарну обрізку.
- Видаліть слабкі гілки, що перехрещуються, і ті, які близько ростуть. Також видаліть гілки, що ростуть вертикально, всередину і ті, які спрямовані вниз.
- Обробіть рани садовим варом, фарбою або будь-яким засобом із фунгіцидними властивостями.
- Гілки, що ростуть перпендикулярно до стовбура, залишайте. Такі гілки найврожайніші. Намагайтеся обрізати так, щоб не задиралась кора.
- Після обробки одного дерева дезінфікуйте інструменти і потім приступайте до роботи з іншим деревом.
Молоді рослини теж потрібно обрізати з першого – другого року їх росту. Пагони спочатку обрізають на висоті бажаного штамбу. Потім з бічних пагонів вибирають такі, що стануть скелетними гілками.
Обприскування від хвороб та шкідливих комах
Коли приходять нічні осінні заморозки, шкідники ховаються у кущах та деревах. Це час обробки дерев на зиму від патогенів. Після обприскування шкідники загинуть та не відкладуть яйця. Це значно знизить їхню популяцію, а значить навесні вони не зможуть нашкодити молодому листю та квіткам дерев.
Восени слід вести боротьбу не лише зі шкідниками, а й грибковими інфекціями. Проти бактеріальних заражень не працюють ані народні засоби, ані препарати. Доводиться лише видаляти уражені ділянки рослини, та був спалювати їх. Шкідники зимують у кронах дерев, верхніх шарах ґрунту, тому для початку потрібно зайнятися прибиранням ділянки, про що ми говорили раніше.
Чим обробити дерева на зиму? Щоб уникнути грибкових хвороб скористайтеся 3%-м розчином бордоської суміші. Обробляти можна не лише плодові дерева, а й чагарники, кущі полуниці. Для боротьби із комахами візьміть розчин карбаміду. Візьміть 500-700 г на 10 л води та обприскуйте рослини.
Якщо потрібно не тільки обробити дерева для профілактики, але й локалізувати вже заражені ділянки, що вже є, використовуйте мідний купорос. 100г препарату розводять у 10 г води. Такого розчину вистачить приблизно 5 яблунь. Персик, абрикос, злив обробіть розчином, приготувавши його так: 50 г препарату на 10 л води.
Чим підживити рослини
Підготовка плодових дерев до зимівлі не може обійтися без підживлення. Якщо ви вважаєте, що весняних та літніх добрив буде достатньо для успішної зимівлі, то це не зовсім так. Восени вони допомагають рослинам відновитися після сезону росту та плодоношення, зміцнити їхній імунітет та допомогти успішно перезимувати, щоб у новому сезоні дерева могли зав’язати гарний урожай.
Рослини підгодовують після збирання врожаю. Чим підгодувати дерева на зиму? Насамперед це фосфор і калій. Не потрібно вносити азотовмісні добрива та комплексні. Вони стимулюватимуть зростання нових пагонів, які й загинуть узимку. Дерево даремно витратить сили на формування зеленої маси.
Восени рекомендується використовувати добрива у гранулах. Скільки їх потрібно – зазначено у рекомендаціях виробника. Рекомендується на важких грунтах зменшити дозу, що рекомендується, на 10–20%, а на легенях — навпаки, збільшити, оскільки з такого грунту швидше вимиваються корисні мікроелементи.
Вносять гранули так: 1-2 ст. на 1 кв. Добрива розсипають, рихлять ґрунт і злегка перекопують. Якщо вносити органіку в приствольні круги, то тільки ту, яка повністю перепріла. Норма: 3-4 відра під молоді саджанці та 5-8 – під дорослі дерева.
Полив
Займаючись підготовкою дерев та кущів до зими, багато садівників чомусь забувають про поливання. Помилково думати, що з приходом осені, коли температура знижується і сонця менше, поливи деревам не потрібні. Суха земля або промокла на 2-3 см із приходом холодів промерзає. Через це підмерзає коренева система дерев, особливо якщо зима безсніжна. Друга причина, чому важливим є осінній полив, це допоможе уникнути сонячних опіків.
Поливають дерева восени при температурі близько 10 ° С за хорошої погоди. Якщо ви не встигли полити дерева за такої погоди, можна зробити це пізніше. Важливо встигнути провести полив до заморозків. Між дощем та поливом має пройти 1–2 дні. У такому разі легше буде копати землю і зробити поглиблення. Полив рекомендується проводити на початку листопада, однак терміни залежать від погоди у вашому регіоні в конкретний рік.
Норми поливу залежить від віку рослин. Так, при поливі восени плодових ґрунт зволожуйте на глибину 1 м. Для поливу плодового дерева віком близько 5 років, потрібно в суху осінь вилити під нього дев’ять відер води, якщо були дощі – шість відер. Якщо деревам більше 10 років, розраховуйте кількість води виходячи з розміру крони: на 1 кв.м. потрібно 30-50 л.
Не варто одразу всю воду лити одразу. Краще розділити процес на кілька етапів, щоб вся вода добре ввібралася. При використанні шлангу, а не відер, поливайте кожне дерево близько 17-20 хв.
Для правильного поливу спочатку трохи розпушіть верхній шар грунту, щоб вода не розтеклася по ділянці. Потім відступіть від стовбура півметра, перекопайте ґрунт на 5-7 см у глибину і полийте перекопаний ґрунт.
Мульчування, загартовування рослин
Підготовка дерев до зимівлі після поливу включає ще мульчування. Є кілька варіантів мульчування під час осінньої підготовки саду:
– Сіно після рясного поливу. Краще використовувати сіно весняного скошеня, тому що в ньому майже немає насіння. Така мульча перегниє за зиму під снігом та стане гарним добривом.
– Тирса. Важливо використовувати тирсу з листяних дерев. Якщо взяти з хвойних, вони роблять ґрунт кислим.Тирса поина бути не з оброблених хімією дерев та дошок.
– Нетканий матеріал. Накрийте їм ґрунт навколо дерева і присипте по краях землею, щоб матеріал не забрав вітер.
Загартовування кореневої системи теж важливий процес. Дерева можуть постраждати від зимових морозів, якщо зима буде холодною, але безсніжною. Як загартувати дерева? Потрібно зняти верхній шар ґрунту навколо дерева не більше 3-5 см і зберігати його в сухому прохолодному місці. Важливо загартувати холодом оголене коріння, але не чекати приходу сильних морозів, щоб не нашкодити рослинам. Коли настають перші морози, землю повертають на місце.
Такий захід загартує кореневу систему, вона звикне до холодів і взимку реагуватиме на них спокійніше. Проводити загартовування рекомендується для яблунь та груш.
Захист від гризунів
Щоб захистити дерева від гризунів та сонячних опіків, садівники часто використовують побілку. Її можна купити в магазині або зробити самому з 3 кг вапна, відра води та мідного купоросу (500 г).
Готуємо дерева до зими, зокрема, захищаємо від гризунів та іншими способами. Для цього стовбур до гілок обв’язують гілками хвойних дерев голками донизу, крафтовим папером, будівельними бинтами або, на крайній випадок, старими колготками. Важливо не забувати вчасно зняти захист навесні, щоб кора не запріла. Найкраще купити пластикові сітки для цих цілей, які продаються у спеціальних магазинах, вони пропускають повітря.
Про те, як підготувати садові дерева до зими, знають і досвідчені садівники, і початківці. Але коли приходити осінь, багато важливих процесів упускаються. Через це наступного року можна отримати слабкі дерева, які мають уповільнене зростання та дають поганий урожай. Усі заходи щодо підготовки дерев до зими потрібно провести, щоб максимально підготувати їх до несприятливого періоду. Так деревам буде легше пережити холод, щоб навесні знову вступити в активну фазу росту та плодоношення.