Садові троянди: посадка та догляд – Сад Дома
Садові троянди: посадка та догляд
0

Коли садити?

Час посадки саджанців троянд стандартно – весна чи осінь. І кожен садівник для себе вирішує, коли йому зручніше зайнятися висаджуванням кущів у відкритий ґрунт.

Восени слід висаджувати ці квіти у відкритий ґрунт залежно від кліматичних умов – до початку заморозків рослини мають укорінитися у ґрунті та адаптуватися до нових умов проростання. Зазвичай цей процес займає щонайменше 2,5 – 3 тижнів. Ну і слід пам’ятати, що нещодавно висаджені троянди вимагають обов’язкового укриття на період морозів, незважаючи на стійкість сорту до холодів. Оптимальний час посадки кущів троянд в осінній період – друга чи третя декади вересня.

Висаджуючи ці чагарники навесні, можна не боятися, що вони не встигнуть укорінитися до заморозків. До того ж, за літній період встигнуть вирости пагони, коренева система також побільшає і помітно зміцніє. Після того, як зійде сніг, розмерзнеться грунт, можна буде приступати до посадки. Тільки потрібно дочекатися, щоб ґрунт прогрівся до 13 – 15°С. Зазвичай в умовах середньої смуги нашої країни та регіонів з аналогічними кліматичними умовами найкращий час для висадки троянд – з другої декади квітня до третьої декади травня.

Вибір місця для посадки

На загальний розвиток кущів «королеви квітів» впливає освітлення ділянки, а також родючість ґрунту та його проникність. Також необхідно знати, що найкраща температура навколишнього середовища для активного росту та цвітіння троянд – 16 – 21⸰С.

При виборі ділянки слід враховувати такі фактори:
сонце там має з’являтися вранці та ввечері, тому що жаркі сонячні промені відразу після полудня можуть сприяти вицвітанню пелюсток квіток;
ґрунт повинен бути пухким і водопроникним, застій вологи в грунті і близькість до поверхні землі згубні для цих квітів;
посадки не повинні бути загущені, інакше у цих квітів можуть виникати різні хвороби, а доглядати їх буде складно;
відстань між сусідніми кущами повинна бути такою, щоб між ними було достатньо місця для пригинання та укриття пагонів перед зимовими холодами.

Якщо грунт занадто важкий (глинозем, наприклад), то в нього з осені слід вносити гній, що перепрів, перегній, торф, річковий пісок, компост. У такому грунті обов’язково на дно посадкових ям поміщають матеріал, що дренує (дрібну гальку або великий керамзит), товщина такого шару повинна бути близько 5 см. Наступним шаром (такої ж товщини) повинен бути річковий пісок. Ці компоненти допоможуть волозі швидше вбиратися, не застоюючи біля корінців кущів троянд.

Безпосередньо перед висаджуванням саджанців у підготовлені ями бажано додавати комплексні мінеральні добрива, до складу яких входять азот, фосфор і калій, а також перегній (якщо органічні добрива не вносилися восени в достатній кількості під перекопування).

Основні правила придбання та висадження саджанців

Щоб троянди на ділянці добре взялися та радували своїх господарів рясним цвітінням кожного сезону, необхідно запам’ятати кілька правил придбання та посадки саджанців:

Посадковий матеріал має бути районованим до конкретного регіону країни, не варто купувати сорти, що ростуть у південних регіонах. І тільки для теплиць або оранжерей можна набувати більш південних різновидів троянд.
Відстань між кущиками залежить від того, де їх садять – у квітнику або вздовж огорожі. В останньому випадку такі квіти садять частіше.
Краще висаджувати троянди навесні – у травні, а купувати саджанці безпосередньо перед посадкою у відкритий ґрунт.
Перед посадкою землю перекопують на 1,5 багнета лопати, вносячи гній або компост, що одночасно перегнив.
Полив кущів проводять під корінь, щоб грунт добре просочився вологою.
Які бувають саджанці

Саджанці «королеви троянд» продаються двох видів:

 • щеплені;
 • кореневласні – вирощені з живців на власному корінні.

При покупці першого виду саджанців слід уточнювати, яка підщепа була у даної рослини, саме вона «відповідає» за морозостійкість даного куща троянд. Найкращою з підщеп квітники вважають троянду Канину. Саме троянди, щеплені на цю підщепу, найкраще приживаються і ростуть у нашій країні.

Щеплені саджанці, що надходять у продаж, повинні бути однорічними, а ось їх коріння будуть вже трирічними, оскільки підщепа, перш ніж на неї прищеплюють інший сорт, вирощується не менше 2 сезонів. Краще купувати щеплений посадковий матеріал із закритою кореневою системою. У таких саджанців зазвичай мають два – три розвинені втечі.

Але і саджанці з відкритим корінням можна купувати спокійно – по їх корінцях відразу видно, наскільки здоровий кущик. Також можна при покупці уважно розглянути коріння – чи немає загнилих, висохлих чи хворих. Перед посадкою у відкритий ґрунт слід обрізати всі хворі ділянки коренів, місця зрізів обробити будь-яким дезінфікуючим засобом.

Саджанці із закритою кореневою системою можуть перенести тривале транспортування і чудово переживуть у прохолодному приміщенні деякий час (до кількох тижнів), якщо садівник не має змоги відразу посадити їх у відкритий грунт

При купівлі саджанців з відкритим корінням слід знати:
вони повинні мати щонайменше 3 – 4 еластичних корінців без ознак ушкоджень;
кілька не здерев’янілих пагонів висотою до 25 см з нирками зеленого кольору.

Купуючи такі саджанці на початку весни, слід переконатися, що нирки ще не набрякли. При перевезенні коріння таких кущиків загортають у мокру тканину, а зверху покривають поліетиленом, щоб коренева система не пересохла. Перед посадкою кореневу систему піддають дезінфекції – опускають на кілька хвилин 0,3% розчин мідного купоросу. Якщо коріння все ж таки підсохло, то рослину перед посадкою поміщають у воду на 24 години.

Процес посадки

Для новачків слід поетапно розписати процес висадки куплених саджанців у відкритий ґрунт:

 • Посадку слід проводити вже при температурі повітря +5+7°С.
 • До висадки у відкритий ґрунт їх слід зберігати у погребі чи підвалі, зволожуючи коріння раз на 14 днів.
 • Ями під висадку готують заздалегідь – приблизно тиждень до посадки квітів. Їх діаметр – близько 0,5 м, глибина – приблизно 0,45 см. На глинистих нирках глибина має бути більшою (до 0,7 м), щоб викласти на дно шар із дренуючого матеріалу та піску.
 • Найнижчий шар повинен складатися із суміші ґрунту та будь-якої органіки. Причому органічні добрива не повинні торкатися безпосередньо кореневої системи квітів.
 • Перед посадкою оновлюють зрізи на корінцях троянд і тримають їх протягом кількох годин у розчині «Корневина».
 • Щеплені саджанці висаджуються так, щоб місце щеплення було заглиблене в ґрунт на 8-10 сантиметрів нижче за рівень ґрунту. Перед висаджуванням віск з місця щеплення необхідно видалити.
 • Насипаний ґрунт навколо посаджених кущиків акуратно утрамбовують, щоб навколо коріння не було порожнеч. Потім під кожну посаджену рослину виливають не менше відра води. Ця процедура дозволить видалити порожнечі навколо коренів та забезпечать кращий контакт кореневої системи з ґрунтом.
  Рекомендується практично повністю «заховати» пагони висаджених рослин під вологим ґрунтом на 10-14 днів, щоб вони краще укорінялися. Згодом цю землю можна буде розкидати.
 • Після того, як троянди візьмуться, їх слід ще раз полити і замульчувати торфом, тирсою або перегноєм. Також необхідно протягом сезону стежити, щоб грунт біля саджанців завжди був вологим.
 • Коли кущі троянд приживуться, їх необхідно буде обрізати так, як це написано в інструкції до цієї сорту.
 • Подальший догляд цих квітучих чагарників досить простий – їх слід регулярно поливати, розпушувати грунт навколо квітів, видаляти бур’яни. Якщо виникне потреба – вносити підживлення.
 • На зиму молоді рослини підлягають обов’язковому укриттю. Незважаючи на те, що сорт може мати високу морозостійкість, кущі, посаджені в цьому сезоні, ще недостатньо виросли, щоб спокійно перенести сильні холоди.
0

Вверх

X