Особливості осіннього поливу
Полив восени слід зменшити, а з кінця вересня припинити зовсім. Так ми зупинимо активність троянд та запустимо природний процес підготовки кущів до зимового спокою. Якщо дощова осінь, то розарій потрібно захистити від зайвої вологи. Для цього натягніть плівку над кущами і зробіть навколо квітника канавки для відведення води.
Восени потрібно кардинально змінити склад добрив для троянд. Азотні добрива використовуються лише в період активної вегетації, вони стимулюють зростання стебел та листя. Нам зараз це не потрібне. Зміцнити корінь – головна мета осінніх підживлень рожевих кущів. Для цього нашим трояндам потрібен калій, фосфор і магнезія. Можна використовувати добрива в гранулах, що розсипаються на поверхню пухкого ґрунту під кущі троянд.
Чим годувати троянди восени?
Підживлення можна проводити трьома способами: сухий склад, що удобрює, висипаний під корінь; рідке добриво для поливу; рідке добриво для обприскування надземної частини куща.
Добриво для поливу
У відро води додається столова ложка сульфату калію, 2 столові ложки фосфату та пів чайної ложки борної кислоти. Цим розчином можна поливати троянди двічі за осінь – на початку та наприкінці вересня, а в холодних регіонах – наприкінці серпня та на початку вересня.
Склад для обприскування
На 30 л води потрібно взяти по столовій ложці монофосфату калію та суперфосфату. Цим розчином слід зрошувати кущ раз на 3-4 тижні до середини жовтня.
Сухе підживлення
Є два народні засоби, які сьогодні використовують садівники для квітів та садових культур восени. Це деревна зола (джерела фосфору та калію) і терта на порошок бананова шкірка. Попелу розводять у воді або посипають землю сухим порошком. Бананову шкірку подрібнюють у сухому вигляді та перекопують із землею під трояндами. Можна закопувати під корінь свіжі кірки банана, але це слід робити лише на початку осені, щоб добриво встигло перепріти.
Такі засоби можна комбінувати, але слід пам’ятати головне – останнє підживлення має проводитися не пізніше початку жовтня (або середини вересня в умовах холодного клімату). Останній засіб харчування, заразом і знезараження, – калімагнезія в гранулах. Її можна розсипати по поверхні ґрунту перед укриттям троянд у жовтні чи листопаді.
Як проводити профілактичні заходи восени?
Осіння пора – період активного розмноження хвороботворних бактерій та гнилі. Шкідники шукають місця зимівлі, якими часто виявляються стебла та листя троянд. Квіти в цей період особливо вразливі, тому що всі сили вже віддали зростанню та цвітінню, тому їм потрібні такі заходи профілактики:
Регулярне очищення ґрунту навколо кущів. Потрібно прибрати бур’янову траву, опале листя та інше сміття, тому що все це, перегниваючи, може заразити коріння та стовбур рослин;
Обрізання нижнього листя та пагонів. Нижнє листя та пагони першими уражаються захворюваннями, тому їх потрібно повністю видаляти вже з середини вересня (мінімум на 30 см від кореня);
Обробка. Після очищення та видалення листя стебла троянд обробляють фунгіцидами або знезаражуючим розчином марганцю, соди. Можна купити готовий дезінфікуючий склад для осінньої обробки спеціалізованому магазині.
Як обрізати троянди на зиму?
Ще з початку вересня потрібно контролювати рясність цвітіння троянд. Усі зачатки бутонів слід пригинати біля основи. Так вони не розвиватимуться. Якщо їх зрізати, то ви можете спровокувати зростання нових бутонів та пагонів:
Обрізання троянд на зиму – обов’язковий осінній захід для всіх сортів. Але кожен різновид потребує особливого підходу. Так, для троянд, що плетуться, обрізка може полягати в прищипуванні точок зростання, а кущові і видові сорти потрібно обрізати грунтовно.
Троянди обрізають за 1-2 тижні до укриття. З початку вересня необхідно зрізати всі уражені стебла, не опале листя, молоді пагони та бутони. Перед самим укриттям залишають 3-5 сильних стебел, обрізаючи верх до ділянок, що здерев’яніли.
Підготовка до укриття
Кожен обрізаний кущ потрібно обробити фунгіцидом, розведеною садовою фарбою або залізним купоросом і підгорнути на висоту 30 см. Тепер троянди готові до укриття в зиму. Тип укриття вибирається в залежності від сорту троянди та кліматичних умов регіону. Це може бути покривний матеріал, ялинові гілки, сухе листя або спеціально споруджені конструкції.