Троянди вимагають правильного догляду, інакше вони починають хворіти, погано цвісти, втрачати свої декоративні властивості і зрештою гинуть. Кожне захворювання має свої специфічні прояви та методи лікування, тому дуже важливо володіти інформацією про них. Вчасно виявивши захворювання та підібравши правильне лікування, можна врятувати свій розарій від загибелі.
Чому троянди хворіють?
Хвороби троянд можуть виникати шляхом зараження від інших квіток, тому перед тим, як висаджувати на клумбу нову рослину, перевірте її на наявність паразитів. Якщо ж ви виявили хвору рослину, її слід негайно ізолювати, при цьому захопивши трохи ґрунту, в якому росла рослина, оскільки бактерії та мікроби можуть залишитися в землі.
Часто причиною виникнення різних захворювань є неправильний догляд. Без потрібного підживлення листя троянди почне жовтіти. Проблеми зі зростанням троянд можна пояснити недостачею або надлишком вологи, або ж сусідством із рослиною, яка має сильну кореневу систему.
Найбільш поширені хвороби – це борошниста роса, іржа, чорна плямистість, сіра гниль.
Борошниста роса
Ознакою цієї хвороби є поява білого нальоту, який поступово стає все щільнішим і темнішим. В результаті хворі рослини покриваються численними чорними цятками, пагони стають викривленими і незабаром відмирають. Це захворювання розвивається найчастіше у спекотну та вологу погоду.
Заходи боротьби:
Важливе значення має профілактичне обприскування троянд у період, до того як починають розвиватися бруньки. Добре зарекомендували себе такі препарати, як Фітодоктор, Парацельс.
Далі, зі зростанням рослини, слід проводити обприскування «Триходерміном», «Світчом», дуже хороший також «Топаз».
Іржа
Хвороба вражає переважно листя і стебла пагонів. Там утворюються виразки і тріщини, та пізніше видно і спори ( мають помаранчевих подушечек). Листя у троянд жовтіє, відмирає і незабаром опадає. Пагони хворих троянди не ростуть, залишаються маленькими, кривими. Хвороба розвивається від раннього весняного тепла та високої вологості.
Заходи боротьби:
Обов’язково слід спалювати опале листя і обприскувати кущі пізньої осені мідним купоросом. Добре діє і обробка мідно-мильним розчином. Цю обробку слід проводити кожні 10 днів. Ефективними є також біологічні препарати. За перших ознак захворювання троянди обприскують «Фітодоктором», «Парацельсом», «Триходерміном».
Сіра гниль
Сіра гниль вражає в основному бутони і молоді стебла з листям (вони покриваються пухнастим нальотом світло-сірого кольору). Бутони на хворих рослинах не розкриваються, гниють та опадають. На пелюстках проявляються дрібні бурі плями, листя жовтіє, і також опадає.
Заходи боротьби:
Для боротьби з гниллю незамінний такий препарат, як «Фундазол». Це препарат системної дії. Він охоплює широкий спектр різних інфекційних захворювань рослин і надає не тільки захисну, а й лікувальну дію на троянди. Високоефективними фунгіцидними засобами є також Світч, Парацельс, Фітодоктор. В основному хворіють білі та світло-рожеві троянди. Хвороба починається на ослаблених рослинах, і потім перекидається на здорові.
Спори хвороби також розносить вітер. Отже, небажаним «сусідом» у цьому плані для троянд є садова суниця, яка дуже часто хворіє на ботритис. Сіра гниль найчастіше проявляється на трояндах, коли полив проводиться пізно ввечері і листя не встигає обсохнути до ночі. Також шкідливі у цьому плані загущені посадки.
Чорна плямистість
Якщо літо прохолодне та дощове, то є висока ймовірність появи чорної плямистості. На листках з’являються коричневі плями, вони поступово зливаються один з одним і чорніють. Потім з’являються здуття круглої чи овальної форми. Хворе листя жовтіє і опадає, рослини слабшають і погано цвітуть.
Заходи боротьби:
Опале, у хворих плямах, листя троянд обов’язково слід зібрати і спалити. Заходи боротьби застосовуються ті ж, що й проти борошнистої роси.
Дуже ефективний препарат “Топаз”. Він має сильну лікувальну та профілактичну дію, та забезпечує трояндам надійний захост не лише від чорної, а й від бурої плямистості. «Топаз» – препарат системної дії, та його застосування забезпечує трояндам тривалий захист. Висока ефективність також має препарат «Тіовіт Джет». Він добре розчиняється, утворює однорідну і стійку суспензію. Лікувальна дія проявляється у порушенні процесів життєдіяльності патогенних клітин за рахунок виділення сірки. Тіовіт Джет застосовують також для знезараження ґрунту в розаріях.
Таким чином, якщо дотримуватись правил догляду за рослинами та обов’язково проводити профілактичні роботи, ви отримаєте приголомшливий результат – красиві, сильні, здорові квіти, які радуватимуть вас дуже довго.